Середа, 09.07.2025, 13:18 | Вітаю Вас Гость | Реєстрація | Вхід
Головна » 2010 » Квітень » 8 » Підвищення пенсійного віку. Позиція депутата
Підвищення пенсійного віку. Позиція депутата
17:11

Нині в засобах масової інформації все частіше ведуться дискусії щодо підвищення пенсійного віку для чоловіків до 65 років і жінок до 60 років.

Це питання нібито й не нове. Воно завжди виникало, коли змінювалися закони про пенсійне забезпечення громадян. Але позитивного рішення не знаходило, враховуючи реалії нашого суспільного життя.

Однак дана проблема стає актуальною у зв’язку із тим, що Уряд України, а отже і Верховну Раду саме до такого рішення підштовхує Міжнародний Валютний Фонд. Це одна із умов МВФ, за якої України може отримати чергову позику. Поки що йдеться про 6 млрд. доларів. Підвищення пенсійного віку вимагають також інші міжнародні фінансові організації при наданні кредитів.

Якщо аналізувати світовий досвід, то спостерігається стійка тенденція до підвищення віку виходу на пенсію. В більшості країн світу законами передбачається однаковий вік виходу на пенсію для обох статей – 65 років.

Давайте поміркуємо, а чи сприйнятливий такий підхід для України? Наприклад, в Смілянському районі з громадян, які постійно проживають, пенсіонери складають біля 35 відсотків і ця тенденція прослідковується в бік збільшення відсотку.

Крім цього динаміка відрахувань у Пенсійних фонд за останні роки відчутно не змінилася. Платниками податку до Пенсійного фонду в районі було перераховано за 2008 рік 26, 1 млн. грн., а за 2009 рік 26,8 млн. грн., що не дає змогу реально забезпечити виплату пенсій.

Причому, якщо з промислових та сільськогосподарських підприємств за останні роки звільнилося більше тисячі осіб, то решта припала на приватних підприємців, а саме вони становлять левову частку платників податків. При цьому хто повірить в те, що більшість приватних підприємців працюють самі, без використання найманих працівників. В офіційні цифри вже давно мало хто вірить.

Без сумніву, у нас є великі проблеми із пенсійним забезпеченням – як нині, так і на перспективу. Через масове безробіття дефіцит пенсійного фонду України за підрахунками спеціалістів становить в межах 38 млрд. гривень. Ті, хто працюють, за рахунок відчислень до Пенсійного фонду не можуть забезпечити обсяги виплати нарахованих пенсій. Підвищувати пенсійні внески вже немає куди, бо вони і так високі.

За даними Мінпраці тільки торік громадяни втратили мільйон робочих місць, а це приблизно 22 млрд. гривень зарплати і 8 млрд. гривень недоотримав Пенсійний фонд. До цього слід додати, що у нас пенсії десь на 40 відсотків менші, наприклад, ніж в Російській Федерації

На виплату пенсій у нас витрачається шоста частина валового внутрішнього продукту. Це в два рази більше, ніж в країнах Європейського Союзу. Це дуже серйозна внутрішня проблема, яку треба вирішувати, але як.

Шлях збільшення пенсійного віку, на моє переконання, не є оптимальним в нинішній ситуації. З другого боку в Україні на 10 працюючих припадає 9 пенсіонерів. В Черкаській області цей показник ще вищий.

На мій погляд, необхідно позачерговим завданням зараз слід вважати відновлення вітчизняного виробництва валового внутрішнього продукту, подолання безробіття.

За даними облстатуправління, станом на 1 березня в Черкаській області було зареєстровано майже 26 тис. безробітних. Але це далеко не повні дані. Значна частина працездатного сільського населення немає роботи і в центрах зайнятості на обліку не перебуває. Для прикладу у Смілянському районі станом на 1 січня 2010 року в Центрі зайнятості на обліку перебувало 257 безробітних, а протягом першого кварталу 2010 року вже поставлено 227 осіб і на сьогоднішній день на обліку загалом перебуває 479 осіб. Виходить, що в середньому на 36 населених пунктів району припадає 13 безробітних, що не відповідає реальній дійсності.

Слід мати на увазі і те, що внаслідок бідності низького рівня медичного обслуговування чоловіки після виходу на пенсію доживають лише до 63 років, а жінки до 75 років. Це один із самих гірших показників в Європі.

Інша річ, що пенсійне законодавство треба вдосконалювати. Є дуже багато тут проблем: маса людей виходить на пенсію в 40-50 років, ще великі розриви між рівнями пенсій мінімальними і максимальними. Як можна прожити одинокому пенсіонеру на пенсію середній розмір якої в районі складає 819 грн.

Варто враховувати і таку обставину. За європейськими стандартами пенсіонери мають йти на заслужений відпочинок, відпочивати, подорожувати і т.п. Вони втрачають право працювати.

У нас ж значна частина їх через малу пенсію намагається працювати. Знову ж таки за даними органів статистики області торік із 280 тис. найманих працівників 45 тисяч (16,3%) пенсіонери. В сфері медицини цей показник в середньому 30 відсотків, освіти – 10 відсотків. В Смілянському районі в сфері освіти працює 72 пенсіонера, а в охороні здоров’я 86 пенсіонерів. Запитується, хто замінить цих ветеранів праці, не кажучи вже й про те, що дуже багато вони втрачають в матеріальному плані.

На мою думку, можна було б розглядати ідею, коли працюючий пенсіонер певний час не отримує пенсію, а заробляє заробітну плату  більшу  її розміру. Але це питання теж дискусійне.

Мені вбачається, що в Україні немає соціальних передумов для різкого підвищення пенсійного віку. Треба шукати шляхи збільшення мінімальних пенсій на рівні реального прожиткового мінімуму, а середніх хоч би в 50 відсотків зарплати, вирішувати питання введення добровільного пенсійного страхування, запровадження індивідуальної накопичувальної системи. Все це можливе, але на основі зростання економіки, суспільної продуктивності праці. Іншого шляху просто не має. Якщо і настане потреба змінювати пенсійний вік, що це треба робити поступово і дуже виважено. Зараз же підвищувати пенсійний вік передбачено. Такою є моя позиція та багатьох моїх колег.

 

 

Керівник депутатської групи

«Ми за відродження»

у Смілянській районній раді,

перший заступник голови Черкаської обласної організації

Народної Партії

В.П. Касян

Переглядів: 646 | Додав: narodna
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]