П`ятниця, 18.07.2025, 19:44 | Вітаю Вас Гость | Реєстрація | Вхід
Головна » 2009 » Лютий » 6 » Прошу слова: Зніміть із селян статус безправних
Прошу слова: Зніміть із селян статус безправних
10:56
З поміж усіх прошарків громадян нашої держави від недолугих реформ селяни потерпіли найбільше. У більшості з них забрали все – роботу, землю, побутові і медичні послуги. Змінами до Закону України «Про особисте селянське господарство», прийнятим Верховною Радою 25 грудня 2008 року, їх взагалі викинули з поля державного захисту, як ізгоїв приречених на повільне вимирання. Далекоглядним і всезнаючим законодавцям та всім тим, хто їх обслуговує, видалось, що селянин, маючи картоплю і курку, може обійтись без основної роботи, бо він, бачите, і так уже зайнятий і повинен виживати на клаптику землі біля хати. На цій підставі органи зайнятості відтепер не визнають селян безробітними і нібито законно позбавляють їх матеріальної допомоги.
Ця «дрімуча» поправка до закону викликала величезне обурення і протестні настрої у мешканців сіл. Законодавці розраховували, напевне, на віртуальних аграріїв, які для особистого селянського господарства по цьому ж Закону можуть використовувати земельні ділянки розміром не більше двох гектарів. Справді, власники таких наділів могли б і мати певні доходи. Але ж насправді господарі і члени особистих селянських господарств для виробництва сільськогосподарської продукції, скажімо, у нашому селі Балаклея, що у Смілянському районі на Черкащині, ділянок такого розміру не мають жоден. Присадибні ділянки у нас в основному у межах до 30 соток, а є й менші. Вирахуємо з них передбачені Земельним кодексом 25 соток на жилі будинки, господарські будівлі та споруди, інші обслуговуючі потреби і побачимо, чи зможе сім’я на 5 сотках отримати стільки доходу, щоб зводити кінці з кінцями. А треба ж оплачувати зростаючі тарифи на газ, електроенергію, решту комунальних послуг, знаходити кошти на навчання дітей і отримання хоча б елементарної медичної допомоги. Та й урожай селяни збирають раз у рік, а кошти потрібні щодня.
Дивує, чому цей перст покарання падає на найбідніших. Адже орендарі чи власники ділянок під садівництво та огородництво, користуючись наділами у значно більших розмірах, не попадають до розряду тих, кого позбавляють права на призначення допомоги по безробіттю. Підтримкою держави можуть послугуватись і власники земельних паїв, які отримують орендну плату до трьох відсотків отриманого доходу від виробленої продукції.
Сільські голови не можуть пояснити десяткам і сотням сільських мешканців, яких позбавили роботи навіть не у сільськогосподарському виробництві, чому з них постійно брали відрахування на безробіття, а тепер, коли вони стали такими, їм відмовляють у наданні цього статусу. Ні сільським головам, ні селянам не зрозуміле нововведене визначення «за умови, що робота в цьому господарстві для них є основною». Справа у тому, що Державний комітет статистики України своєю інструкцією від 18 квітня 2005 року зобов’язав сільські, селищні, міські ради за місцевим розташуванням земельної ділянки включати до членів особистого селянського господарства не тільки її власника чи орендаря, а й всіх працездатних та непрацездатних осіб сім’ї, у тому числі і дітей, що досягли 14 - річного віку. Виходить втратив роботу - значить твоя основна занятість той клаптик землі, до якого тебе приписали у «Погосподарській книзі». Ну справжня тобі резервація для небажаних у державі елементів.
Між тим органи соціального захисту та Центри занятості тиснуть на сільських голів, щоб ті видавали довідки тим, хто до них звертається із села за субсидіями і допомогою по безробіттю, про їхню приналежність до особистих сільських господарств. І сільським жителям не залишається нічого іншого, як писати заяви про вихід із особистих селянських господарств та відмову від землі. Невже цього хотіли наші урядовці та законодавці, які публічно на всі голоси так ревно бідкаються про долю селянина!
Вважаю особисто, а зі мною і всі сільські голови Смілянщини, що законодавцям до прийнятого Закону слід повернутись невідкладно. Перед усім треба чітко визначити: хто є членом особистого селянського господарство, ввести градацію цих господарств за розміром ділянок і очікуваних доходах, зняти статус безправних із сотень тисяч селян України. У цьому зв’язку звертаюсь до членів фракції «Блоку Литвина» у Верховній Раді ініціювати розгляд цього питання і внесення до Закону позитивних для селян змін.

Олена Ковальська,
сільський голова с. Балаклеї
Черкаської області
Переглядів: 587 | Додав: narodna
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]