Неділя, 27.07.2025, 17:01 | Вітаю Вас Гость | Реєстрація | Вхід
Головна » 2008 » Листопад » 21 » Охорона здоров’я має розвиватися по днях і хвилинах
Охорона здоров’я має розвиватися по днях і хвилинах
12:12
Так вважає головний лікар Черкаської обласної лікарні , депутат обласної ради від Блоку Литвина, заступник голови Черкаської регіональної організації Народної Партії, кандидат медичних наук Валерій Петрович Черняк. Подаємо його відповідь щодо розв’язання проблем галузі.
В області зростають показники поширеності всіх захворювань (на 25 відсотків за 10 років). Які причини таких негативних тенденцій і якою є роль обласної лікарні для їх призупинення?


Від системи медичних закладів стан здоров’я населення залежить десь 10 відсотків. Самопочуття людини формують в комплексі і рівень соціально-економічного розвитку, і умови життя, і здорове навколишнє середовище, і збалансованість харчування, і вміння організовувати та націлити на позитивне сприйняття всіх явищ і подій свій внутрішній світ. Те, що із 1990 року чисельність населення області скоротилась на 215 тисяч осіб, що кількість померлих щорічно перевищує кількість народжених більше як удвічі (у 2007 році народилось 11801, а померло 24060 осіб), незаперечно свідчить про соціальне неблагополуччя в державі. Як наслідок середня тривалість життя на Черкащині знизилась із 71,4 у 1989 році до 68,6 у 2006 році.
Наше завдання лікувати уже хворих, а основне завдання влади, всіх державних інститутів послідовно усувати причини захворювання.
Обласна лікарня несе велику відповідальність за те, щоб максимально покращити стан здоров’я населення, адже вона є головним лікувальним центром області. В першу чергу медичну допомогу надаємо сільським жителям, у складі пролікованих за рік вони становлять більше третини, не менша частина припадає на мешканців райцентрів і міст обласного значення, не відмовляємо, звичайно людям із складними захворюваннями міста Черкаси. Всього за рік в обласній лікарні різні курси лікування проходять більше 30 тисяч пацієнтів.

Що робиться, щоб обласна лікарня була найкращим діагностичним і лікувальним центром?

За останні роки в обласній лікарні відбулися кардинальні зміни у діагностуванні та лікуванні хвороб. Коштів, хоч і не вистачає, але ми залучаємо їх звідусіль, щоб привести до належного стану всі відділення, поповнити їх сучасним обладнанням. Вже проведена така робота у пульмонологічному, чорнобильському, педіатричному відділеннях. Вкладено чималі кошти для придбання та запуску в роботу ядерно-магнітного томографа, за допомогою якого можна виявляти ранні форми самої складної патології. В урологічному відділенні встановлено Літотріптор, що дозволить надавати допомогу хворим із сечокам’яною хворобою на більш високому рівні. На вивільнених площах кардіологічного центру з 1 серпня почне діяти центр лікування цереброваскулярних захворювань. Поповнили також набір ендоскопічного обладнання для виявлення патології кишково-шлункового тракту. Словом, працюємо над тим, щоб високоспеціалізовану допомогу надавати хворим безпосередньо в обласному центрі. Для цього наші лікарі виїжджали вивчати досвід своїх колег до Києва, Донецька, Харкова, Вінниці. Освоювати новітні технології лікарі зобов’язані постійно. У нас так діють Богуславський Олександр Маркович, Шевченко Вадим Вікторович, Гаврилюк Тетяна Іванівна, Войцицький Юрій Олександрович, Кондрицький Микола Іванович, Щербатий Георгій Савович. Вони показують приклад, як потрібно працювати всьому колективу.

Найгострішою проблемою області є медичні кадри, дефіцит лікарів становить 1404 особи. Як дана проблема вирішується в обласній лікарні?

Кадрами ми укомплектовані досить добре. Однак фахівців окремих профілів не вистачає і в нас, особливо патологоанатомів, рентгенологів, лаборантів. Років 20 тому молоді лікарі буквально рвались у хірургію, гінекологію, акушерство, прагнули знайти і утвердити себе у цих престижних професіях. Зараз випускники вищих медичних закладів віддають перевагу комерційній медицині, багато виїжджають за кордон.
І це недивно, адже середня зарплата лікаря у нас становить 1500, середніх медичних працівників 700 гривень. Лікарю виживати на ентузіазмі за надзвичайно високих вимог до нього стає неможливо. А ще ж додається житлова проблема. Скажімо, із 1991 року обласна лікарня не отримала жодної квартири.
Ще гостріша ця проблема у лікарняних закладах міст і районів, а у селах вона просто критична. Сільські дільничні лікарні укомплектовані на 74, а лікарські амбулаторії – лише на 64 відсотки. Серед тих, хто працює, більше половини пенсійного віку. Гостро не вистачає лікарів – педіатрів, терапевтів, фтизіатрів, лаборантів, рентгенологів, лікарів загальної практики – сімейної медицини тощо. Молоді люди просто не хочуть їхати працювати у село. І з потреби 250 фахівців молодшими спеціалістами щорічно заповнюється 45-50 лікарських посад, з них закріплюється не більше половини. Понад 800 медичних працівників потребують вирішення потреб у житлі.

У таких умовах, що робити далі і якою є співпраця обласної лікарні із фахівцями первинної і районної ланки?

Треба готувати своїх спеціалістів, посилаючи на навчання випускників місцевих шкіл, які потім повертатимуться працювати додому.
Наступним кроком має бути забезпечення первинної ланки транспортом, не велосипедами наявними тільки у кожному п’ятому ФАП(і), а машинами вітчизняного виробництва.
На державному рівні треба законодавчо встановити стандарти медичної допомоги, визначити її безоплатний рівень, запровадити нарешті загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування.
Ну а ми і зараз дуже плідно співпрацюємо з первинною ланкою. Відкрили при обласній лікарні філію удосконалення фахового рівня сімейних лікарів. Бригади наших лікарів виїжджають для проведення планових консультацій проводять огляди дітей. Постійно у нас працює бригада екстреної допомоги, яка виїжджає на виклики у будь-яку точку області.
У світі, а в медицині особливо, нічого на місці не стоїть. Охорона здоров’я має розвиватися не по роках, а по днях і хвилинах.
Завдяки спільній співпраці з депутатами обласної ради обраними від «Народного блоку Литвина» в цьому році нам вдалося направити більше 1 млн. грн., додатково, на потреби медичної галузі Черкаської області. Крім цього було надано більше 30 тис. грн. матеріальної допомоги людям, що її потребували для лікування.
Я стою на позиції вирішення проблем, а не їх озвучення.

Розмову провів: М.Костецький
Черкаська регіональна організація Народної Партії
Переглядів: 663 | Додав: narodna
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]